Espor Nedir? Espor Oyuncusu Nasıl Olunur?

Son yıllardan gelişen dijital oyunlar beraberinde gelişen Espor (Elektronik Spor) nedir? İşte Detaylar...

Bilişim teknolojilerinin dur durak bilmeyen gelişimi, özellikler gençlerin bilgisayar başında daha fazla vakit geçirmelerine yol açıyor. Son yıllarda dijital oyunlar geliştikçe sunduğu eğlence ve fırsatlarda doğal olarak daha da artıyor. Her geçen gün daha gerçekçi ve daha yüksek adrenalin potansiyeli kazanmasıyla birlikte bilgisayar oyunları, 2020’li yıllara trendler arasında yer alıyor.
Dijital oyunlara yönelik dünya çapındaki büyük ilgi insanoğluna yeni bir spor branşı kazandırdı. Bu spor branşının adı da espor yani elektronik spor oldu. Genç kitlenin aşina olduğu bir kavram olsa da bu alanda ilgisi olmayanlar için çok yabancı bir kavram olduğundan espor nedir merak ediliyor.

Espor Nedir?

Elektronik spor veya kısa adıyla e-spor, dijital oyunlara ilişkin düzenlenen yarışma etkinlik ve turnuvalarını tanımlamada kullanılan kavramdır. Profesyonel dijital oyuncularının yer aldığı ve yarışmacıların dijital oyunlarda mücadele ettikleri yeni nesil spor branşıdır. Ulusal ve uluslararası lig veya turnuva formatında espor takımları katılımıyla düzenlenen profesyonel spor olarak kabul ediliyor.

Bu yeni spor dalında oyuncular, elektronik spor oyuncusu veya siberatlet kavramlarıyla tanımlanıyor. Call of Duty, League of Legends (lol espor), Counter Strike, PUBG Mobile, Valorant ve Wild Rift dijital oyunları, en geniş kitlelere ulaşan oyunlardır. Elektronik spor turnuva ve ligleri de bu bilgisayar oyunlarının üzerine kuruluyor.

Bu oyunlardan birisi için düzenlenen turnuva veya şampiyonaya katılabilmek yani profesyonel liglere katılabilmek için elektronik spor lisansına sahip olmak gerekiyor. Yani profesyonel oyuncusu olmak gerekiyor. Bu yüzden espor nedir kadar espor lisansı nasıl alınır ve esporcu nasıl olunur ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekiyor.

ESpor Oyuncusu Nasıl Olunur?

Espor nedir ve nasıl olunur soruları bu alanda en fazla merak edilen sorular. Dünya genelinde ulusal veya uluslararası elektronik spor organizasyonlarında yer almak alabilmek için espor oyuncu lisansına sahip olmanız gerekiyor. Bireysel olarak veya birtakım oyuncusu olarak espor müsabakalarına katılabilmek için profesyonel esporcu olmak gerekiyor.

Günümüzde büyük spor kulüplerinin kurduğu elektronik spor takımları da bulunuyor. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi kulüplerin elektronik spor takımları da bunlar arasında yer alır. Profesyonel elektronik spor oyuncusu olabilmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuru yapmak gerekiyor.

T.C. kimlik numarası, sağlık raporu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tescil fişi ve 2 vesikalık fotoğrafla başvuruda bulunulabilir. 18 yaşından büyük herkes başvuruda bulunabilir. Yapılan incelemeden sonra başvurular kısa sürede onaylanarak, profesyonel oyuncu lisansı çıkartılmaktadır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda iyimser olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha Fazla