Espor lisansı nasıl alınır? Espocu olma yaşı kaçtır?

Bu içeriğimizde espor lisansı nasıl alınır ve yaş sınır detaylandırılmıştır.

Elektronik spor, son yıllarda sıkça konuşulan ve devasa ödül havuzlarıyla dikkat çeken, dünya çapındaki  yeni nesil spor dalıdır. Elektronik spor kavramının kısaltması olan espor, dijital oyunları baz alan dijital spor branşıdır. Her ne kadar yeni profesyonellik kazanmış olsa da geçmişi 1970’li yıllara kadar uzanır.

Bilgisayar oyunlarının ve tabii ki teknolojinin gelişmesi, bu alana olan ilginin özellikle gençler arasında artmasına yol açtı. Her yaş grubundan kişinin yer aldığı bir dünya haline gelen dijital oyun dünyası, dünya genelinde artık bir spor olarak yer alıyor. Bilgisayar başında Call of Duty gibi oyunları oynayan, çok geniş kitleler bulunuyor.

Belirli düzeyde beceri ve uzmanlık isteyen bu tür oyunlar, elektronik sporcu kavramının da gelişmesine neden oldu. Bu dijital sporda profesyonel olarak yer almak için espor lisansı sahibi olmak gerekiyor. Resmi bir spor dalı olması da devlet kademesinde bürokrasinin de oluşturulmasını gerektirmiştir.

Espor lisansı nasıl alınır?

Yasal ve resmi spor organizasyonu olan elektronik spor için hem ulusal hem de uluslararası organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu organizasyonlarda yer almak ve ödül mücadelesi verebilmek için profesyonel espor lisansı sahibi olmak gerekiyor. Çok yeni olmasından dolayı espor lisansı nasıl alınır sorusunun yanıtı merak ediliyor.

Türkiye’de elektronik spor kulüpleri, organizasyonlarını ve oyuncularını denetleyen ve düzenleyen Türkiye elektronik spor federasyonu da kurulmuştur. Espor takımları içerisinde esporcu olarak kabul görülmeniz gerekiyor.  Espor lisansı alabilmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuru yapılmalıdır.

Başvurular bakanlığın ilçe müdürlüklerinin sicil departmanına yapılabilir. Başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için;

  • T.C. kimlik numarası beyanı,
  • Her sporcu lisansı için olduğu gibi sağlık kurulundan alınan sağlık raporu,
  • 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • GSB sporcu lisansı başvuru formu(fişi),

Evraklarının hazır bulundurulması gerekir. Evraklar tamamlandıktan sonra yapılan başvuru Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sicil lisans bölümü tarafından incelenerek, kısa sürede profesyonel esporcu lisansı çıkartılır. Profesyonel elektronik spor takımlarında yer alabilmek ve profesyonel oyuncu olmak için bu lisansa sahip olmanız gerekir.

Espor oyuncusu olmak için yaş şartı var mı?

Türkiye’de tüm resmi kuruluşlar tarafından işlemlerin yürütülebilirliği için 18 yaşını doldurmuş olma şartı uygulanır. Bu nedenle resmi organizasyonlarda yasal olarak yer alabilmek için espor lisansı çıkartabilmek içinde 18 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu bulunur. Gençlik ve Spor Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine 18 yaşından küçük kişilerin yapacakları başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda iyimser olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha Fazla