Espor kadrosunu oluşturan ünlü Türk takımları

Bu içeriğimizde Espor kadrosunu oluşturan ünlü Türk takımları hakkında detaylara yer verdik.

Dünyada hızla büyüyen espor, Türkiye’de de yaygınlaşmaya devam ediyor. Elektronik spor uluslararası otoriteler tarafından artık resmi spor branşı olarak kabul ediliyor. Dijital oyunların yoğun rağbet gördüğü Türkiye’de uluslararası pazardaki bu gelişime uyum sağlıyor.

Öyle ki kurulan Türk espor takımları hem bölgesinde hem de uluslararası düzeyde önemli başarılara imza attı. Türkiye’deki elektronik spor takımlarının kimi mevcut spor kulüplerinin bir branşı olarak oluşturulurken, kimi de doğrudan elektronik spor takımı olarak kurulmuştur.

Espor takımı olan spor kulüpleri

Espor’un resmi spor dalı olarak kabul edilmeye başlanmasıyla birlikte, mevcut spor kulüpleri elektronik spor alt branşları oluşturmaya başladı. Elektronik spor takımı kuran spor kulüpleri hem kaynakları hem de kitlesiyle espor’un Türkiye’deki gelişimine de önemli katkı sağlıyor. Türk espor takımları arasında spor kulüplerinin takımları dikkat çekiyor.

Çoğu Türk takımının LOL mevsim finalinde boy gösterdiği de biliniyor. Bu takımlarda yer alabilmeniz için, sahip olmanız gereken espor lisansı Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alınabiliyor.

Elektronik spor oyuncusu olmak, spor olarak mesela Call of duty oynamak ilginç bir fikir oluşturuyor. Yaz mevsimi ve kış mevsimi liglerinde önemli derecelere ulaşma başarısını göstermiştir. Öyle ki her dönem en az 2 takımla şampiyonluk liginde de takımlarımızla yer alıyoruz.

Dünya genelinde oluşan ilgiye karşılık Gençlik ve spor Bakanlığı bilgisayar oyunlarının yasal alt yapısını oluşturdu. Peki, Türkiye’deki hangi spor kulübü elektronik spor takımı kurdu?

Fenerbahçe Spor Kulübü

Fenerbahçe Espor takımı; Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 1907 Fenerbahçe espor adıyla kurulmuştur. PUBG, PUBG Mobile, FIFA, Valorant, NBA 2K ve Teamfight Tactics takımları bulunuyor.

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray espor takımı; Galatasaray espor adıyla kurulmuştur. League of Legends(LOL), PUBG Mobile, NBA 2K, FIFA ve Zula elektronik spor takımları oluşturmuştur. GS espor forması pek çok müsabakada yer alıyor.

Beşiktaş Spor Kulübü

Beşiktaş espor takımı; Beşiktaş esports adıyla kurulmuştur. En sancılı oluşum sürecine sahiptir. Bir dönem kapatılan takım, yeniden resmi organizasyonlarda yer almaya başlamıştır. Beşiktaş spor kulübü bu alanda sadece League of Legends takımıyla yer alıyor.

Türkiye’de kurulan espor takımları

Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de 2000’li yıllarda, bilgisayar başında özellikle gençler arasında profesyonel oyuncu kavramı oluştu. Türkiye’de bu alanda çeşitli sponsorluk anlaşmalarıyla bireysel veya kurumsal şekilde kurulan Türk espor takımları da bulunuyor. Son yıllarda bu takımlar arasında, elektronik spor ön eleme ve diğer kategorilerde önemli başarılara imza atmış olanları;

  • Papara SupperMassive; Bahçeşir Üniversitesi tarafından kurulmuştur. League of Legends ve PUBG Mobile müsabakalarında önemli derece ve başarıları bulunuyor.
  • Next Rüya Esports; Espor’un önemli iki takımı Next Rüya Gaming ve Kaos takımlarının birleşmesiyle kurulmuştur. PUBG Mobile başta olmak üzere farklı oyunlarda mücadele ediyor.
  • S2G Esports; “BarışG” nickiyle tanınan dijital oyun yayıncısı Barış Can tarafından kurulmuştur. PUBG Mobile takımıyla espor dünyasında boy gösteren yeni takımlardan birisidir.
Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda iyimser olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha Fazla